Jdi na obsah Jdi na menu
 


Součinnostní cvičení IZS Pardubického kraje ZÁCHRANA 2010

6. 10. 2010
Záchrana 2010

 

16. 6. 2010 Horní Jelení


denní cvičení, v roli psovoda

Cvičení na téma pátrání po pohřešovaných osobách, pořádané pardubickým krajem, se zúčastnilo několik složek integrovaného systému (IZS) pardubického kraje. Na akci byly přizvány posily z řad policistů, hasičů, potápěčů, ale i letecká služba, která měla k dispozici vrtulník s termovizní a nakonec i my kynologové.

Cílem cvičení bylo prověřit součinnost složek IZS.

Já s Csokim jsme se podobného cvičení nikdy nezúčastnili, proto nejvíce oceňuji snahu, píli a energii, kterou do nás téměř půl roku investovali Klára s Robertem… za tu dobu intenzivní přípravy, jsme udělali ohromný pokrok.

Byla nám představena modelová situace, při které se pohřešovali dva senioři z domu s respitní péčí Simeon. Po našem příjezdu byly naše tři týmy (vždy psovod + pes + navigátor) téměř okamžitě povoláni do terénu. Jednoho člověka jsme nechali ve štábu, odkud nám měl předávat důležité informace, my ho informovat o naší poloze apod. Bohužel hned po příjezdu k našemu terénu, se nám nepodařilo navázat radiospojení a komunikace se štábem šla realizovat pouze přes mobilní telefon.

Nám přidělený prostor se skládal víceméně z dobře prostupného lesa, v některých místech byly oplocenky, místy i obtížně prostupný terén a v jednom místě dokonce probíhala těžba dřeva. Za 1:45h po odstartování naší práce byla nalezena druhá osoba a ohlášen konec pátrání. Za tuto dobu naše tři týmy pokryly zhruba 475 000 m2. Po skončení akce, jsme byli schopní předložit záznamy prošlých tras všech tří týmů a tím i nějaký doklad o pokrytém terénu.

Nedostatky vidím v nemožnosti navázat radiospojení, se kterým měly obtíže všechny jednotky, ale vzhledem k členitosti terénu, se zřejmě dalo očekávat.

Velká škoda je, že jsme nedostali do terénu žádnou osobu, jedině tak by si jasně mohli ověřit
efektivitu naší práce.

Za jeden z největších přínosů této akce pokládám ověření, že naši psi po 1:45h hledání bez nálezu nepřestali pracovat, což svědčí o dobré připravenosti.

Zároveň doufám, že to je velký přínos pro další budoucí spolupráci.

 

Obrazek

záznam prohledaného prostoru z GPS